Close

Blog

Contents

Blog

Blog

galataport

Spotlight

25.03.2022 - GALATAPORT ISTANBUL

A craftsman leaving a mark in stone and time, Avedis Kendir shares his exceptional journey in jewelry and the key points of his craftsmanship.

READ MORE

01.09.2021 - Galataport İstanbul POST Dergi

Karaköy, balıkçılar, kasa kasa deniz ürünleri ve İstanbul’un özellikle sonbaharla zenginleşen yemek kültürü demektir. Berkant Demirbek’in objektifinden, Karaköy’de bulabileceğimiz lezzetlere aydınlık ve minimal bir bakış.

READ MORE

09.09.2021 - Işıl İlker

Şehrin duvarlarını süsleyen grafiti ve muraller, özellikle Karaköy bölgesinin ayrılmaz bir parçası. Grafitinin ilk örneklerinden başlayarak İstanbul’un pek çok yerinde eserleri olan grafiti sanatçısı Leo Lunatic’in pratiğini ele alıyoruz.

READ MORE

07.09.2021 - Levent Erden

Terminaller, dünyaya denizden açılan kapılar ve şehirlerin ilk izlenim noktalarıdır. Galataport İstanbul’da yer alan dünyanın ilk yer altı terminalini şehrin ruhuna ve dokusuna uygun şekilde tasarlamak için atılan adımları, Levent Erden, İstanbul merkezli mimarlık ofisi Autoban’ın kurucuları Seyhan Özdemir Sarper ve Sefer Çağlar’ın sohbetiyle öğreniyoruz.

READ MORE

11.08.2021 - Cemre Torun

Balık ve deniz mahsulü yemekleri, deniz kıyısı şehirlerin olmazsa olmazı. Dünyanın farklı köşelerinden şehre imza atmış balık yemeklerini yemek kültürü yazarı Cemre Torun yazdı. Hepsinin ilginç bir hikâyesi, püf noktası, yapılış şekli var. Ortak özellikleri ise, zamansız olmaları.

READ MORE

01.09.2021 - Melis Abacıoğlu

Kendimizi tanımladığımız “iyi anne”, “fit insan”, “iyi yönetici” gibi unvanların arkasında alışkanlıklarımız var. Son zamanlarda, en çok hayatımızı yönetmeye, en azından yönetiyor olduğumuzu hissetmeye, dolayısıyla da her gün değişim içinden geçerken “iyi” olmaya ihtiyacımız var. Actifit & Wellbees kurucu ortağı Melis Abacıoğlu, Wellness başlıklı yazısında insanların değişime olan direncini ve yaşadığımız süreçleri, pandemi sürecinde deneyimlediklerimizi ve ihtiyaç duyduklarımızı ve son olarak “iyi” hissedebilmek için neler yapmamız gerektiğini değerlendiriyor.

READ MORE

14.09.2021 - Levent Erden

Levent Erden, Seyhan Özdemir Sarper ve Sefer Çağlar ile sohbetimizin ikinci bölümünde, Galataport İstanbul Kruvaziyer Terminali’nin hikayesi, Olimpiyatlarla gelen kültürel değişimler ve Autoban’ın multidisipliner yaklaşımı ile devam ediyoruz.

READ MORE

25.08.2021 - Gökhan Karakuş

Karaköy, tarihi boyunca değişik kültürlerden birçok insanı buluşturan İstanbul’un en önemli merkezlerinden biri oldu. Bugün, Karaköy ve çevresindeki bölge, bir araya getirdiği seyahat, liman, kültür-sanat, gastronomi, turizm ve ticaret alanlarındaki heyecan verici yenilikler ile şehrin yükselişe geçen semtleri arasındaki yerini koruyor. Gökhan Karakuş’un kaleminden Karaköy’ün kısa tarihini ve geçirdiği dönüşümleri öğreniyoruz.

READ MORE

08.07.2021 - Mustafa Seven

1995 yılında başladığı foto muhabirliği hayatına, sırasıyla Sabah Dergi Grubu, Hürriyet Dergi Grubu, Gazete Pazar, Milliyet ve fotoğraf editörlüğünü yürüttüğü Akşam Gazetesi’nde devam eden Mustafa Seven; çalışmalarını uzun bir süredir “hayata tanıklık etmek” olarak tanımladığı sokak fotoğrafçılığı ile sürdürüyor.

READ MORE

08.07.2021 - Zeynep Yener

Önemli olanın, varılan yer değil gidilen yol olduğu bir dünyada, 20. yüzyılın başlarında lüks ve romantik maceralara ya da yeni hayallere doğru okyanus aşırı yolculuklara çıkmaya başlayan insanlar, doğru yolu bulmuş gibilerdi. Pek çoğunun modern hayata adım attıkları ilk yer, bir transatlantik yolcu gemisinin güvertesiydi. Modern dünyaya buhar gücüyle yolculuğun hikayesini Zeynep Yener’in kaleminden okuyoruz.

READ MORE

18.08.2021 - Görkem Kızılkayak

Önce İstanbullular selamladı Galata’yı! Bu bölge, ilk kez çevresinde bulunduğu incir ağaçlarına atıfta bulunan Sykai ve daha sonra büyük Bizans İmparatoru’nun adıyla (Justinianapolis) anıldı. Bizanslılar, Haçlılar, Cenevizliler, Venedikliler, Osmanlılar, Araplar ve niceleri geldi. İstanbul’da gezilecek yerleri görüp doğunun gizemini çözmeye çalışan seyyahlar da cabası... Hiç kuşku yok ki gidenler de kalanlar da kendi kültürleriyle Galata’nın kültürünü zenginleştirdi. Pietro Della Valle’den Ahmet Mithat Efendi’ye ziyaret eden en ilginç isimleri keşfediyoruz.

READ MORE

03.06.2021 - Gizem Gedik

Mekanla kurduğu derin bağ ile eserlerini sezgisel ve ritmik bir düzende kurgulayan, en önemli sanatçılarımızdan Füsun Onur’un sanatsal pratiğini, 2019’de açılan Oda Müziği sergisinin sunduğu pencereden ele alıyoruz.

READ MORE

24.06.2021 - Evren Yıldırım

Zamanın hayatımızdaki yeri ne kadar kendiliğinden ve sorgulanmaz da olsa, net bir şekilde tanımlanması da bir o kadar zor. Zamanın tanımından İstanbul’un Müze Meydanı’nın muhafızlığını yapan Tophane Saat Kulesi’ne kadar uzanan yolculukta kayıp zamanın izinde gidiyoruz.

READ MORE

06.08.2021 - Tuğçe Bahçıvangil

İstanbul yeniyle eskiyi harmanladığı gibi maskülen ve feminen hatları da uzlaştırıyor. Şehrin keskin kodlarından yola çıkarak formal stilin ve androjen görünümlerin izinden gidiyoruz.

READ MORE

08.09.2021 - Ece Öğütoğulları

Yaşamın, deneyimlenecek bir gerçeklik olduğu inancıyla, yaşadığı kentin akışına kapılan moda hikâyesi, gündelik olanı, göz seviyesinde yaşananla birlikte, sokakların silüetine karışarak anlatıyor.

READ MORE

Sign up for our e-newsletter

Send

2022 All Rights Reserved. Galataport Istanbul

Download Galataport İstanbul App from:

2022 All Rights Reserved. Galataport Istanbul